KTL (kataforetikus) rendszerek alapvetően két módon készülhetnek, taktos és folyamatos üzemmel. A két rendszer között a különbség a munkadarabok mozgatásában van. A folyamatos rendszernél a munkadarabok gépi konvejoron érkeznek és folyamatosan mozgásban vannak a KTL festő kádban is. Taktos rendszernél átemelő daru viszi végig a technológiai soron a festendő darabokat és helyezi mindig a megfelelő kádba azokat. A behelyezés után a darabok már nem mozognak. A megfelelő rendszer kiválasztása mindig munkadarab tulajdonságoktól (méretek, súly, forma) és a kezelendő mennyiségtől függ. Bérfestés esetén a taktos üzemű rendszer javasolt, mivel azzal különböző méretű és alakú darabok is könnyen kezelhetők. Folyamatos üzemű rendszerek főleg saját termékek kezelése esetén lehet előnyös és gazdaságosabb a taktos rendszernél.
A KTL technológia alkalmazásával elektrokémiai úton lehet a festendő munkadarabokra felvinni az előre meghatározott festékréteget. A festés úgy történik, hogy munkadarabot a vizes bázisú festékbe mártjuk, amire egyenáramot kapcsolunk. Ennek hatására a munkadarab a festéket magához vonzza így a felületen egyenletes bevonatot képez. Nagy előnye a technológiának, hogy az alakos munkadarabok is könnyen lefesthetők és ezeken a munkadarabokon egyenletes lesz a bevonat. Megfelelő előkezelési eljárással az így kialakított bevonat sópermetállósága rendkívül magas lehet, függően az alkalmazott festék típusától is. A KTL festéssel kezelt munkadarabok nagy korrózióálló képességgel rendelkeznek.
Egy KTL rendszer a következő fázisokból épül fel:
- Előkezelés
- KTL festés
- UF öblítés
- Festék beégetés
A bevonandó alapfém katódként kapcsolva nem oldódik (nincs anódos elektrokémiai oldódás), az alapfém ionjai nem szennyezik a festékbevonatot és a fürdőt, ezáltal a bevonat védőképessége és a fürdő élettartama jelentős mértékben megnövekszik.
Az eljárás anyagtakarékos, mivel azonos védőképesség biztosításához kisebb rétegvastagságú bevonat szükséges, általában 30% festékanyag takarítható meg.
Az eljárás energiatakarékos, mivel a leválasztáshoz kb. 50%-kal kisebb árammennyiség szükséges, mint pl az anaforetikus eljárás esetén.
Környezetvédelem szempontjából kisebb emisszió terhelést jelent, a szerves oldószertartalma a festékfürdőnek 2,5 – 3%.
Ultrafiltráció alkalmazásával 85%-os festékkihasználás érhető el.
A technológiában három helyen jelentkezik anyagveszteség, amely a környezetbe távozik:
- Anolit-koaguláció-szennyvízkezelő,
- Öblítőzóna, kádfelület (párolgás),
- Levegőkidobás (emisszió) a beégetőből.
A kataforetikus elektromártó festési eljárás tehát környezetbarát, anyag-, és energiatakarékos.
Egy KTL rendszer az alábbi főbb és kiegészítő egységekből állhat:
- KTL kád
- UF I-II kád
- Keringtető szivattyúk, tartalék szivattyúk
- Szűrő rendszer
- Hűtő rendszer
- Leeresztő rendszer
- Festék bekeverő állomás
- Anolit kör, anód cellákkal
- Egyenirányító áramforrás
- Ultraszűrő rendszer
- Mérő és ellenőrző műszerek, áramlásmérők, stb.
- Záróvíz rendszer
- Elszívó rendszer
- Csővezetékek, csőszerelvények