Festő falaink és fülkéink a leválasztás szempontjából lehetnek száraz és nedves leválasztásúak. A falak és a fülkék közötti különbség csak abban rejlik, hogy a festő fülkéknél a felépítmény oldalán terelő lemezek vannak beépítve. A kettő közül a nedves leválasztású az, amely nagyobb festési mennyiség esetén gazdaságosabban alkalmazható, mivel itt nincsenek szűrőpaplanok. A kiválasztást itt vízfüggöny biztosítja.
Festő berendezéseink (falak, fülkék, kabinok) rendelkeznek a GÉPMI által kiállított Tűzvédelmi Megfelelőségi Tanúsítvánnyal.
Száraz leválasztású festő falak, fülkék
A festőfal a nagyteljesítményű elszívó rendszeren alapul, mely a levegőt a festékszűrőn keresztül elszívja a helyiségből. Az elszívott levegő magával ragadja a mellészórt festékszemcséket. A speciális papír, a labirintszűrő végzi a levegő szűrését. Ezen a szűrőn megtapad a mellészórt festék 90-95%-a. A labirintlemezes papírszűrőt bizonyos idő után cserélni kell. A festőfal lemezegységekből építhető fel. A lemezelemek anyaga feketelemez és horganyzott lemez. Az elemek hegesztett és csavarozott kötéssel kapcsolódnak egymáshoz. Az elszívó ventilátor a kabin mögött, általában épületen kívül helyezkedik el. A ventilátort kidobó kéményre kell csatlakoztatni, melynek magasságát építészeti előírások határozzák meg. A levegőt a ventilátor az épületből szívja el, ezért a levegő pótlását az épületbe meg kell oldani (légpótló berendezés beépítése). A száraz leválasztású falak és fülkék inkább kis mennyiségű festés mellett alkalmazhatóak gazdaságosan, mivel a papírszűrőt bizonyos időközönként ki kel cserélni.
Egy száraz leválasztású festő fal/fülke az alábbi főbb és kiegészítő egységekből állhat:
- Festőfal felépítmény
- Terelő lemezek a felépítmény oldalán (csak fülke esetében)
- Elszívó felület szűrővel, szűrő tartóval
- Elszívó ventilátor
- Elszívó légcsatorna
- Légpótló berendezés
- Villamos vezérlő szekrény, világítás, kezelő szervek
Nedves leválasztású festő falak, fülkék
Nagyobb festési mennyiség esetén a nedves leválasztású festő falak és fülkék a gazdaságosabb berendezések. A kabin és a fal felépítménye horganyzott és saválló acéllemezes egységekből álló szerkezet. A mellészórt festék leválasztásáról vízfüggöny gondoskodik. A festő fal hátsó fala folyamatos vízöblítéssel van ellátva tehát a falakat állandóan víz fedi, így a rászóródó festéket a vízáram magával ragadja és a kabin alatt lévő tároló kádba viszi. A mellészórt festék a nyitott kádfelületen keresztül közvetlenül a tároló kádba kerül. A vízfüggöny kialakulását szivattyú biztosítja, amely a kádból szívott vizet a fal felett elhelyezett vályúba szállítja. A vályú segíti elő a fal teljes felületén az egyenletes, tökéletes vízréteg kialakulását. A kabinban az elszívást ventilátor biztosítja. A ventilátort kidobó kéményre kell csatlakoztatni, melynek magasságát építészeti előírások határozzák meg. A levegőt a ventilátor az épületből szívja el, ezért a levegő pótlását az épületbe meg kell oldani (légpótló berendezés beépítése). A ventilátor az elszívott levegőt a vízfüggönyön keresztül szállítja, így a levegő által magával ragadt festék a levegőből kiválasztódik, a tároló kádba kerül a vízzel együtt. A levegő a vízfüggönyön keresztül haladva vizet is visz magával. A víz leválasztásáról cseppleválasztó lemezek gondoskodnak. A víz és festékmentes levegő a ventilátoron keresztül kidobó légcsatornába távozik. A kabinban keringtetett víz pótlásáról ipari víz bevezetéssel gondoskodunk. Ha a tároló kád vize festékben feldúsul, kb. 20-30%-os a festék tartalom, akkor a vízből a festéket ki kell választani (szeparátor beépítéssel).
Egy nedves leválasztású festő fal/fülke az alábbi főbb és kiegészítő egységekből állhat:
- Festőfal felépítmény
- Terelő lemezek a felépítmény oldalán (csak fülke esetében)
- Vizes leválasztó fal rozsdamentes acélból
- Vízeloszlató vályú
- Víztároló tartály
- Feladó szivattyú
- Csövezés és csőszerelvények
- Elszívó ventilátor
- Elszívó légcsatorna
- cseppleválasztó lemezek
- Légpótló berendezés
- Villamos vezérlő szekrény, világítás, kezelő szervek